Skillnad mellan versioner av "Källberg, Sture: Den röda älven"
Från Polkagriswiki
Kurtake (Diskussion | bidrag) m |
Kurtake (Diskussion | bidrag) m |
||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
| − | ''Den röda älven'' är tredje delen i [[Sture Källberg]]s | + | ''Den röda älven'' är tredje delen i [[Sture Källberg]]s självbiografisk triologi ''Vandringen till städerna'' som föregås av [[Källberg, Sture: Agnarna i vinden|Agnarna i vinden]] och [[Källberg, Sture: I flock och ensam|I flock och ensam]]. Boken gavs ut 1977. |
En novembermorgon 1950 kommer den unge Ragnar Lindblom till Göteborg. Han for hemmifrån på vinst och förlust, bröt upp i hop om bättre villkor i storstaden. Slumpen gör honom till hamnarbetare, en av tusentals med sin försörjning på kajerna, varv och andra röda arbetsplatser vid älven. Han blir arbetskamrat med kommunister, sossar, bondpojkar, pokerhajar och andra i arbetarstadens brokiga kollektiv. | En novembermorgon 1950 kommer den unge Ragnar Lindblom till Göteborg. Han for hemmifrån på vinst och förlust, bröt upp i hop om bättre villkor i storstaden. Slumpen gör honom till hamnarbetare, en av tusentals med sin försörjning på kajerna, varv och andra röda arbetsplatser vid älven. Han blir arbetskamrat med kommunister, sossar, bondpojkar, pokerhajar och andra i arbetarstadens brokiga kollektiv. | ||
Ragnar träffar Igenela, hon snackar mycket om [[sovjet]] och [[stalin]]. Han lyssnar på hennes utläggningar om samhället men fortsätter tänka och handla på sitt eget vis. | Ragnar träffar Igenela, hon snackar mycket om [[sovjet]] och [[stalin]]. Han lyssnar på hennes utläggningar om samhället men fortsätter tänka och handla på sitt eget vis. | ||
Versionen från 10 november 2007 kl. 18.55
Den röda älven är tredje delen i Sture Källbergs självbiografisk triologi Vandringen till städerna som föregås av Agnarna i vinden och I flock och ensam. Boken gavs ut 1977.
En novembermorgon 1950 kommer den unge Ragnar Lindblom till Göteborg. Han for hemmifrån på vinst och förlust, bröt upp i hop om bättre villkor i storstaden. Slumpen gör honom till hamnarbetare, en av tusentals med sin försörjning på kajerna, varv och andra röda arbetsplatser vid älven. Han blir arbetskamrat med kommunister, sossar, bondpojkar, pokerhajar och andra i arbetarstadens brokiga kollektiv.
Ragnar träffar Igenela, hon snackar mycket om sovjet och stalin. Han lyssnar på hennes utläggningar om samhället men fortsätter tänka och handla på sitt eget vis.