Skillnad mellan versioner av "Folke Fridell"

Från Polkagriswiki
Hoppa till: navigering, sök
(Bibliografi)
(Bibliografi)
Rad 31: Rad 31:
 
*Bokens vecka  1967
 
*Bokens vecka  1967
 
*Återblick och framtidssyn  1970
 
*Återblick och framtidssyn  1970
*[[Fridell, Folke: Något skymmer vägarna|Något skymmer vägarna]], 1984 (uppföljaren på Nattfjäril... Handlar om en ung textilarbetares liv... Isolationen som sybdikalist)
+
*[[Fridell, Folke: Något skymmer vägarna|Något skymmer vägarna]], 1984 (uppföljaren på [[Fridell, Folke: Nattfjäril|Nattfjäril]]... Handlar om en ung textilarbetares liv och isolationen som syndikalist)
  
 
[[Kategori:Arbetarförfattare]]
 
[[Kategori:Arbetarförfattare]]

Versionen från 14 april 2012 kl. 18.49

Fridell folke.gif
Folke Fridell föddes den 1 oktober 1904 i Lagan, och dog 12 augusti 1985.

1917-1946 arbetade Fridell vid en textilfabrik i Lagan, där han också verkade inom LS av SAC. Hans första skrifter var ett antal fackliga och politiska broschyrer. Fridell:s debut som skönlitterär författare kom med romanen Tack för mig - grottekvarn.

Folke Fridell beskrev i sina romaner arbetarens vantrivsel vid det löpande bandet i den mekaniserade industrin. Isoleringen, meningslösheten och hatet. Han kallade det att vara maskinbetjänt. Det Fridell bl a beskrev i sina texter var taylorismens utveckling i Sverige. Han drog ner byxorna på medbestämmande och socialdemokrati men vek inte för att ingående skildra arbetarnas feghet.

http://www.rebeller.se/Folke%20fridell/folke.html eller http://www.sac.se/Om-SAC/Historik/Personregister/Fridell,-Folke-1904-1985 innehåller mycket av hans artiklar o annat mos

Bibliografi